Úřad vlády zpřístupní veřejnosti od dubna do října historické paláce a vily Doporučený

  • sobota, dub 28 2018
  • Napsal(a)  Mgr. Barbora Peterová, mluvčí vlády
Kramářova vila Kramářova vila

Úřad vlády ČR se aktivně zapojí do oslav stého výročí vzniku Československa. V roce 2018 zpřístupní své historické budovy veřejnosti podstatně častěji než v minulých letech. Kromě toho uspořádá také řadu doprovodných akcí s tematikou jubilejního roku. Rovněž úřad pokračuje ve vzdělávacích aktivitách pro žáky středních škol. Úřad vlády ČR spravuje dva objekty spojené s významnými osobnostmi československé politiky – Kramářovu vilu v Praze, rezidenci předsedy vlády, vybudovanou prvním československým premiérem Karlem Kramářem, a Benešovu vilu, kterou si nechali postavit prezident Edvard Beneš s chotí Hanou v Sezimově Ústí. 

 Benešova vila je otevřena ve spolupráci s Národním muzeem od dubna do října vždy oba víkendové dny s komentovanou prohlídkou. V pátek jsou připraveny vzdělávací programy pro základní a střední školy. Úřad vlády vydal u příležitosti 70. výročí úmrtí Edvarda Beneše a 100. výročí vzniku Československa také aktualizované vydání knihy o Benešově vile. Kniha bude sloužit jako dar pro významné hosty a návštěvy předsedy vlády. 

Kramářovu vilu mají návštěvníci možnost navštívit každou první sobotu v měsíci a to 1. září, 6. října, 3. listopadu a u příležitosti státních svátků 27. října a 13. listopadu.  

V jubilejním roce budou formou dnů otevřených dveří zpřístupněny i další historické objekty, které Úřad vlády spravuje. Hrzánský palác přivítá návštěvníky 8. května. Lichtenštejnský palác si mohou zájemci prohlédnout 5. července a Strakova akademie, sídlo vlády, bude otevřena 28. října.

U Lichtenštejnského paláce připravil Úřad vlády ČR ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů jako připomínku významných historických výročí letošního roku čtyřdílnou výstavu. V březnu odstartovala cyklus první etapa s názvem Únor 1948. Následovat bude připomenutí Pražského jara 1968 a v srpnu téma okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy (21. 8. 1968). Závěrečná etapa výstavy  bude věnována  mnichovským událostem roku 1938.

V Hrzánském paláci je instalovaná výstava Můj stát. Je určena především žákům základních škol, kteří ji mohou ve školní skupině navštívit každou středu. Dosud ji vidělo více než 5 000 žáků základních škol a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ji zařadilo mezi doporučené vzdělávací programy. Pro středoškoláky připravil Úřad vlády ČR v Hrzánském paláci interaktivní semináře a přednášky, při kterých mohou studenti debatovat o vládě ČR, národnostních menšinách, EU a dalších společensko-politických tématech přímo s odborníky z Úřadu vlády ČR.

Studenti vysokých, středních i základních škol si ve vybraných termínech mohou prohlédnout Kramářovu vilu, konkrétně ve dnech 17. května, 28. června, 18. října a 13. prosince. Dále mají možnost každé první pondělí v čase od 9.30 do 13.30 navštívit Lichtenštejnský palác a každou středu od 9.00 do 14.00 pak Hrzánský palác.

Kromě toho Úřad vlády spolu s Vojenským historickým ústavem připravil výstavu Pod sokolskými prapory. Jejím základem budou velkoformátové fotografie historických sokolských praporů, jejichž nositelé byli spolutvůrci významných etap našich dějin. Soudobou atmosféru umocní fotografie historických událostí doplněné o vysvětlující texty. Celá expozice tak připomene mimo jiné skutečnost, že sokolská organizace byla celkem třikrát zakázána, a to vždy v okamžicích, kdy se znelíbily ryze demokratické a svobodomyslné principy, na nichž byla vybudována.

Úřad vlády ČR je také spolupořadatelem mezinárodních vědeckých konferencí. Spolu s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR uspořádá v červnu v Lichtenštejnském paláci mezinárodní konferenci k 50. výročí Pražského jara 1968. V září 2018 pořádá Vojenský historický ústav ve spolupráci s Úřadem vlády ČR mezinárodní vědeckou konferenci zaměřenou na poslední rok první světové války- rok 1918. Konference bude završením projektu VHÚ Léta do pole okovaná 1914–1918.

„Úřad vlády ČR plní úkoly související s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády a jejích orgánů. Republika je věc veřejná, proto každým rokem rozšiřuje úřad počty dnů otevřených dveří, aby se návštěvníci mohli podívat do běžně nepřístupných prostor, budov a paláců využívaných úřadem vlády,“ shrnul vedoucí Úřadu vlády ČR Radek Augustin.


Zveřejněno v POLITIKA

Tištěná revue

Další ukázky ZDE

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

VIDEO ZPRÁVY

 Jan Skopeček nesouhlasí s Jiřím Dolejšem v postoji k projednávaného rozpočtu 

 

Kardinál Dominik Duka zve každého 28. dne v měsíci od 16:15 hodin občany do Svatováclavské kaple  k Modtibám za národ

 

Pozvánka na Kající a prosebné procesí za český národ 28.10. 2018 

Sraz na Staroměstském náměstí v Praze od 14. hodin 

 

Jak dopadla  Florencie Lorenza Magnifica díky Merkelové

Eulament při večerním zasedání:

Server Manipulátoři usilovně vyvrací tvrzení, že europoslanci v sále spí. Má pravdu. Spí v hezky doma v postýlkách.  

Václav Klaus: Homopolitikus Jakl je nejlepší ze všech 230 kandidátů do Senátu

Snímky přechodů hranic mezi státy

Český turista na Krétě nafilmoval "topící se migrantky"

Kameranovi dávala pokyny režisérka, aby to vyvolalo potřičný soucit. 

 

Až budete chtít něco vzdát, podívejte se na toto video

HURÁÁÁ! Nigel Farage zpět v politice v boji za svůj sen - skutečný Brexit

Chvilka_poezie.pps

Vynikající Ladislav Jakl z IVK proti havlistovi Igoru Lukešovi z Bostonu

 

HLOUPÁ  HUSA NA PROVÁZKU Olivie Žižková 

Kdo týrá zvířata nesmí odejít od soudu s podmínkou

Velikonoce jsou cesta do Božího království

Voliči prohlédli Drahošovu prázdnotu - prohrála nepolitická politika

Návrat otce kardinála Josefa Berana domů

Václav Klaus: "Vystupme z Unie, dokud je čas!

Niegel Farage: Češi jděte si pro exit!

 

Prezident Zeman k negativním vlivu islámismu na Evropu

Cyril Höschl: Atmosféra ve společnosti je sociálně demokraticko levicově rozbředlá

 Evropská civilizace stojí a padá s křížem

 

Marine Le Pen hovoří v EP o imigraci

EU porušuje svou vlastní Lisabonskou smlouvu 

 

Ringo Čech: Evropa byla zničena

Co je islám dodpravdy - výklad 

Zoufalost francouzské policie  aneb k čemu vede multikulturalismus Macrona

 

Požehnané Vánoce - výklad smyslu Vánoc

cz.Dear Child Jesus, I am your little sheep 

Kardinál Tomášek, morální autorita za komunistické diktatury 

Video Kardinál Tomášek - významná osobnost našich dějin

Toto video řekne vše o tom, proč zrušit bestiální kožešinové firmy. Je to opravdu děs!

Závidíme Maďarům  Viktora Orbána 

Bjorn Lomborg: Zchlaďte hlavy

Členové redakční rady Fragmentů v diskusi na youtube o ČT

 

 

 

 

 

 

 

STRAŠIDLA ZE ZÁLESÍ

 

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Kliknutím na obrázek získáte článek


Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %