Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 745
Vytisknout tuto stránku

Podnikatelé ztrácí důvěru v českou ekonomiku Doporučený

oslabování eura vůči dolaru započalo v dubnu a koruna oslabuje vůči dolaru i euru oslabování eura vůči dolaru započalo v dubnu a koruna oslabuje vůči dolaru i euru

Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá. Česká republika tak následuje Německo, kde se indikátor důvěry propadl na nejnižší hodnotu od února 2017. Horší výsledky jsou důsledkem nižšího hospodářského růstu a slábnoucího zahraničního obchodu. Konjunkturální průzkum zpracovávaný Českým statistickým úřadem měří důvěru v českou ekonomiku pomocí bazického indexu. V květnu souhrnný indikátor důvěry dosáhl hodnoty 99,2 a oproti dubnu klesl o 0,9 bodu. Důvěra podnikatelů v odvětví průmyslu se v květnu snížila o 2,1 bodu na hodnotu 95,0 a reagovala tak na slabší výsledky o hospodářském růstu a zahraničním obchodu. Hlavní překážkou pro rozvoj průmyslu zůstává nedostatek zaměstnanců, který je způsoben napjatou situací na trhu práce. Nižší důvěra v českou ekonomiku má souvislost se zhoršujícími se ukazateli v Německu.

Tamní předstihový ukazatel PMI, který hodnotí očekávání manažerů průmyslových firem, v květnu poklesl na hodnotu 56,8. To je nejnižší hodnota od února 2017. Negativní sentiment v podnikové sféře se začíná přenášet i do dalších ukazatelů. Můžeme si tak všimnout oslabování eura vůči dolaru, které započalo v dubnu. Averze na trhu se nevyhýbá ani koruně, která oslabuje vůči dolaru i euru.

Číst 9245 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v BYZNYS a TOP podnikatelé

Nejnovější od ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities

Související položky (podle značky)