Náklady na Řecko by měly nést výhradně země eurozóny Doporučený

  • pátek, čec 17 2015
  • Napsal(a)  Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR
Náklady na Řecko by měly nést výhradně země eurozóny archiv autora

Celý den dnes 16. června 2015 probíhají intenzivní jednání o financování pomoci Řecku. V tuto chvíli máme signály, že se možná podaří najít řešení, které česká vláda požadovala od začátku diskusí s ostatními členskými státy – tedy že jakékoliv náklady na pomoc Řecku ponesou výhradně země eurozóny. Řecko by podle navržené dohody mělo získat půjčku z Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM) a zároveň bude zemím mimo eurozónu poskytnuta garance, že náklady případného nesplacení této půjčky ponesou pouze země platící eurem.

Díky tlaku české vlády a dalších zemí, které použití EFSM silně kritizovaly, se tak zřejmě podaří nově získat jasnou záruku, která dosud nebyla součástí EFSM, že český daňový poplatník nebude financovat pomoc Řecku, a zároveň jsme nezablokovali možnost pomoci Řecku ve chvíli, kdy nutně potřebuje rychlou finanční injekci a kdy už začalo naplňovat dohody víkendového eurosummitu. Uvidíme, zda se jednání v tomto směru podaří dotáhnout do konce.

Číst 8838 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EUROZÓNA A EKONOMIKA ČR

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1547 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %